Kimyasal epoksi olarak da bilinen kimyasal bina güçlendirme işlemi tam olarak adı duyulmasada eski ve güçlendirilmesi muhtaç binalar için uygulanması en uygun çözümdür. Zaman, işçilik ve maliyet açısından oldukça avantajlı olan kimyasal bina güçlendirme işlemi karbon plaka elyaf uygulaması olarak inşaat sektöründe bilinmektedir. Bu uygulama sadece zamandan ve işçilikten tasarruf etmekle kalmaz aynı zamanda sağlamlık ve dayanıklılığı ile de binaya gerçek anlamda bir güçlendirme yapar.

Kimyasal Bina Güçlendirme Hangi Alanlarda Uygulanır?

Bu uygulama ile binalarda yapılan döşeme kesilmesinin yanlış uygulamalarına müdahale edilebilir.Üstelik beton kesme esnasında yanlış bir müdahalenin yapılması yine kimyasal bina güçlendirme ile desteklenerek telafi edilebilir. Yük kapasitesinin artırılması istenilen binalara ya bu işlem uygulanır ya da bina kesimi yapılarak bina yok edilir. Demir donatı miktarı yeterli olmayan binalarda da uygulanan bu sistem demir, çelik donatı korozyonuna da müdahale edebilir.

Titreşimli yapıların stabilize edilmesi noktasında kullanılan bu uygulama ile binada hissedilen titreşim oranı ciddi oranda azaltılmakta hatta yok edilmektedir. Zamanla binaların eskimesine dayalı olarak hasarların oluşmasında kullanılan en etkili bina güçlendirme yöntemidir. Ayrıca deprem nedeniyle oluşan hasarların onarımı için de kimyasal bina güçlendirme kullanılmaktadır.

Tüm bu işlemlerin en sağlıklı şekilde işleyebilmesi için kimyasal bina güçlendirme yapılmadan önce uzman ekip binaya giderek bir hasar tespit raporu ve analizi çıkartmak zorundadır. Bu analiz sonrasında yapılacak olan işlemler adım adım belirtilmeli ve kimyasal bina güçlendirme işlemine bu adımlar izlenerek geçilmelidir. Bu hizmetleri veren firma aynı zamanda ankraj işleri yaparak da binanın zemine daha sıkı tutunmasını sağlamaktadır.