Karot adı verilen delme makinesi ile oluşturulan delik açma işlemine karot beton delme adı verilmektedir. Bu işlem hem yatay alanda hem de düşey alanda kullanılan karot makinesi sayesinde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Üstelik bu işlem uygulanırken beton ve zemin farkı gözetilmemektedir. Kısaca donatılı veya donatısız her türlü betonda beton kesme rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için kullanılacak olan makinadaki delme aletleri 16 milim çaptan başlayarak 500 milim çapa kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Böylece küçük ya da büyük fark etmeksizin her türlü beton delme ya da beton kesme işlemi verilen şablona bağlı olarak yapılmaktadır.

Karot beton delme binalarda hangi amaçlarla kullanılmaktadır?

Yapılacak olan işlem için iş yeri ya da konut binası farkı önem arz etmemektedir. Her türlü binada rahatlıkla uygulanabilmektedir. Buna bağlı olarak tesisat deliklerinin açılımı, küçük ebattaki açılımlar ya da betondan numune alınması gibi durumlarda kırım işlemleri uygulanmaktadır. Tesisat deliklerinin açılımı için elektrik, su ve doğalgaz tesisatları ile gider deliklerinin açılması karot makinaları ile çok rahat yapılmaktadır. Ayrıca bunun dışında bina için tadilat ya da dekorasyon amaçlı açılacak büyük deliklerde de karot beton delme yapılmaktadır.

Başakşehir Karotçu

Küçük ebatlı açılımlar için örneğin havalandırma deliği ya da pencere deliği açmak için yine aynı şekilde bu yöntemden faydalanılmaktadır. Pencere deliği örneğinden de anlaşılacağı üzere açılan delik sadece yuvarlak olmamaktadır. Karot beton delme sayesinde istenilen her türlü şekil ve şablonda bina kesimi işlemi gerçekleştirilmektedir.