2007 deprem yönetmeliği  esas alınarak bina güçlendirmeleri mühendislik firmaları tarafından yapılmaya başlamıştır. Kolon ve kirişlerde çıkan yük taşıma kapasitesinin azalması ya da kolon ve kirişlerde bulunan betonların dökülmesi sonucunda demirlerin oksitlenerek çürümeye başlaması bina güçlendirme gerektiren nedenlerdir. Bir çok farklı bina güçlendirme modeli ve tekniği olmasına rağmen son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşan kimyasal bina güçlendirme yöntemi en iyi yöntem olarak adlandırılmaktadır. Yapılan uygulamayı iyi olarak adlandırmalarının sebebi ise zamandan, maliyetten ve işçilikten ciddi anlamda bir tasarruf sağlamış olmasıdır. Karot beton delme hizmeti veren birçok mühendislik firmasının verdiği hizmetler arasında olan bina güçlendirme 6 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kimyasal Bina Güçlendirmeye Alternatif Olan Diğer Yöntemler Nelerdir?

Kimyasal bina güçlendirme yöntemine alternatif olarak; betonarme güçlendirme, kazık çakılma yöntemiyle güçlendirme, shot-creet yöntemiyle güçlendirme, çelik konstrüksiyonla güçlendirme yöntemleri kullanılmaktadır.Her bir yöntem uygulanırken muhakkak bir mühendis eşliğinde uygulanması gereken işlemlerin epoksi enjeksiyon ile güçlendirme olarak da adlandırılan yöntem aslında ankraj işleri yapan firmalar tarafından uygulanmaktadır.

Ayrıca bu güçlendirme yöntemleri uygulanırken uygulama yapılacak olan alanlarda kategorik olarak ayrılmaktadır. Bina kesimi yapmamak adına uygulanacak güçlendirme için yapılan bu alan çalışması ise kolon güçlendirme, kiriş güçlendirme, döşeme güçlendirme, zemin güçlendirme ve temel güçlendirme olarak beşe ayrılmaktadır. Bina için bu alan uygulamaları tek tek yapılabileceği gibi tek seferde bütün alanlar olarak da uygulanabilmektedir.