Karbon fiber ile bina güçlendirme olarak da adlandırılan kimyasal bina güçlendirme işlemi depremden ya da zamanla oluşan hasarlardan zarar görmüş binalarda kullanılan bir yöntemdir. Kırım işlemleri hizmeti verenler tarafından uygulanan bu yöntem ile esas amaç binayı ayakta tutan demirlerin oksijenle temasa geçerek çürümesine engel olmaktır. Binada meydana gelen bu temel hasarın en büyük sebebi ise betonarme yapıdaki sıvaların dökülmesidir ve güçlendirilmez ise bina kesimi gerektirmesidir. Bunun önüne geçmek için en kuvvetli bina güçlendirme yöntemi olarak kabul edilen kimyasal bina güçlendirme 2003 yılında yönetmeliğe girmiştir.

Kimyasal Bina Güçlendirme İşleminde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Yapılacak olan kimyasal bina güçlendirme öncesinde muhakkak hasar gören yerlerdeki paslar temizlenmeli ve dökülme olan yerler çıkarılmalıdır. Temizleme esnasında oluşan ıslaklıkların giderilmesi beklenmeli ve güçlendirme yapılacak bölgelerin tamamen kuruması beklenmelidir. Gerek duyulursa beton kesme gerçekleştirilmeli sonrasında paslanma önleyici maddeler güçlenme yapılacak alana sürülmeli ve çimento eklenerek sıva işlemi gerçekleştirilmelidir. Ardından kimyasal bina güçlendirme işlemi için gerekli olan tamir harcı binaya uygulanmalıdır.Tamir harcı binaya uygulandıktan sonra karbon elyaf kolonun etrafına sarılmalıdır.

Yapılan işlemde karbon elyaf uygulanması ve reçine uygulanması bina güçlendirme işlemini kısa sürede gerçekleştirmeyi sağlamaktadır.Yapılan çelik bina güçlendirme işlemlerinde süre 6 ay gibi bir aralığa yayılırken kimyasal bina güçlendirme de bu süre bir buçuk aya kadar düşmektedir.Üstelik çelik ile yapılan bina güçlendirmelerinde bina sakinleri binayı terk etmek zorunda iken kimyasal bina güçlendirme esnasında bina sakinleri binada yaşamaya devam edebilmektedirler.