Almanların betondan parça almak için icat etmiş oldukları karot beton delme daha sonrasında inşaat sektörünün vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Yapılan işleme karot denmesinin nedeni işlemin karot makinası ile yapılmasıdır. Bina kesimi esnasında bu makine ile istenildiği takdirde duvarda delik açılacak ve beton silindir şeklinde delinebilicekdir. Üstelik karot ucu sayesinde duvarda açılan delikten koparılan silindir şeklindeki parça rahatlıkla bir bütün halinde yerinden çıkartılabilir. Karot beton delme hizmeti verebilmek için cihazın kullanım sertifikasına sahip olunması gerekmektedir. Üstelik bu cihazı kullanabilen iş ehli kişilere de ülkemizde karotçu adı verilmektedir.

Karot Beton Delme Tekniği ile Yapılan İşlemlerin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle karot beton delme kullanarak bina sahipleri kalorifer tesisatı baca delikleri, kapı, pencere, asansör ve merdiven boşlukları,doğalgaz tesisatı delikleri gibi birçok ihtiyacı rahatlıkla ve kısa sürede oluşturabilmektedirler. Üstelik bu yöntem ile sadece düz beton zemin değil aynı zamanda demirli betonarme zeminde de kısa sürede beton kesme sonuca ulaşmak mümkündür.

Yapılacak olan işlemin bir diğer avantajı da cihazın sıfıra yakın bir titreşim yaymasıdır. Bu da kırım işlemleri devam ederken binada oturan diğer sakinleri rahatsız olmasını engellemektedir. Ayrıca işlem esnasında titreşimin bu kadar az olması binanın hasarı uğramasını da engellemektedir. Kayma ve zedelenme gibi durumları sıfıra indiren bu işlemde teknoloji en işlevsel haliyle müşterilere sunulmaktadır.